Pierwsza pomoc

Czasami życie stawia nas w sytuacji, kiedy musimy samodzielnie udzielić pomocy drugiemu człowiekowi lub zwierzęciu. Wypadki zdarzają się niespodziewanie i dlatego zawsze powinniśmy być na nie odpowiednio przygotowani.

 

Jeśli wybieramy się gdzieś z naszym zwierzakiem, pod ręką zawsze powinna być apteczka wyposażona w podstawowy pakiet do udzielenia pierwszej pomocy – bandaż elastyczny, plaster, gaza, nożyczki, woda utleniona. Ważne aby mieć zapisany nr telefonu do lekarza weterynarii pełniącego całodobowy dyżur.

 

Kiedy zdarzy się wypadek bardzo istotna jest chłodna ocena sytuacji, emocje należy odłożyć na bok. Pomocny jest system ABC, który mówi po kolei co należy zrobić, jeśli nasz podopieczny staci przytomność:

 

Dokładna procedura opisana jest tutaj.

 

Należy pamiętać aby w trakcie udzielania pomocy mieć na uwadze, że cierpiące zwierzę, mimo że na codzień łagodne, może ugryźć dlatego powinniśmy mieć pod ręką kaganiec i nie zbliżać twarzy do pyska. Wszystkie ruchy powinny być delikatne i spokojne a ton głosu łagodny aby nie nasilać stresu u naszego zwierzaka. Jeśli konieczny będzie transport, można użyć koca lub ręcznika, ważne aby ciało było stabilne i nie dochodziło do pogłębiania urazu lub bólu – więcej szczegółów tutaj.

 

Zdecydowanie rekomendujemy jak najszybszy telefoniczny kontakt z lekarzem weterynarii a w drugiej kolejności, jeśli sytuacja tego wymaga, transport do najbliższej placówki weterynaryjnej.

Pamiętajmy, że pierwsza pomoc nie może zastąpić profesjonalnej opieki lekarskiej.

 

 

NASI PARTNERZY
STOWARZYSZENIE BOKSERY NICZYJE VET STEM CELL ROYAL CANIN IDEXX
GODZINY OTWARCIA

PON - PT: 9:00 - 20:00

SOBOTA: 9:00 - 14:00

Alfavet Przychodnia Weterynaryjna
ul. Kotuli 92
35-122 Rzeszów