Okres wzrostu psów ras dużych

Decydując się na psa należącego do grupy ras dużych/ olbrzymich należy wiedzieć o kilku ważnych faktach. Obecnie na rynku znajduje się coraz więcej poradników, gotowych karm oraz suplementów polecanych właśnie dla tych zwierząt, jak więc wiedzieć co jest dla naszego psa bezpieczne i zdrowe, jak wybrać najlepszą karmę i jakiej ilości wysiłku nas pies będzie potrzebował w okresie wzrostu? Decyzje przez nas podjęte mogą zaważyć na zdrowiu pupila w okresie dorosłości, dlatego dobrze jest zrozumieć podstawowe zasady profilaktyki w wieku dorastania naszego czworonoga.

ŻYWIENIE

Wymagania dietetyczne dla szczeniąt ras małych i średnich różnią się od wymagań dla psów ras dużych i olbrzymich. Psy ras dużych rozpoczynają intensywny wzrost ok 3 miesiąca życia a kończą go niekiedy dopiero po 18-24 miesiącach, w tym okresie ich masa może wzrosnąć nawet 70-krotnie. Karma dla psów ras dużych i olbrzymich posiada mniejsza koncentrację energii aby zapobiec zbyt szybkiemu wzrostowi oraz otyłości, które predysponują do schorzeń ortopedycznych. Posiada również zmniejszoną zawartość wapnia niż typowa dieta dla psów w okresie wzrostu, ponieważ udowodniono że taki skład zapewnia optymalny rozwój kości u dużych psów.

Dobra karma powinna być zbilansowana i cechować się wysokim stopniem strawności. Nie ma potrzeby dodatkowego stosowania suplementów zawierających wapń. Nie polecamy też stosowania diety domowej/ gotowanej, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko przekalkulowania ilości wapnia, fosforu oraz innych składników odżywczych. Każdy pies wymaga indywidualnego podejścia dietetycznego a gotowe domowe przepisy zwykle mogą tylko zaszkodzić psu w okresie wzrostu.

WYSIŁEK

Nie istnieją żadne sztywne zasady ograniczania wysiłku i ćwiczeń u szczeniąt, dlatego też należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Większość młodych psów ma wystarczająco dużo energii aby biegać cały dzień ale niewystarczająco dużo oleju w głowie aby wiedzieć kiedy przestać. W przypadku ras dużych profilaktycznie lepiej jest ograniczyć psu wysiłek aż do zamknięcia się płytek wzrostowych, co uzyskujemy ok 12-15 miesiąca życia. Dzięki temu można uniknąć często spotykanych w tej grupie zwierząt schorzeń stawów. Wyjątkowym rodzajem wysiłku jest pływanie, które nie stanowi zagrożenia i jest zalecane u wszystkich szczeniąt.

NASI PARTNERZY
STOWARZYSZENIE BOKSERY NICZYJE VET STEM CELL ROYAL CANIN IDEXX
GODZINY OTWARCIA

PON - PT: 9:00 - 20:00

SOBOTA: 9:00 - 14:00

Alfavet Przychodnia Weterynaryjna
ul. Kotuli 92
35-122 Rzeszów