Nauka Higieny Jamy ustnej

Prawidłowo i cierpliwie przeprowadzona pozwoli uzyskać świetne efekty.

W pierwszym etapie nauki przyzwyczajamy naszego pupila do samego smaku środka higienicznego, rozprowadzając go delikatnie po linii dziąseł i zębach. Preparaty używane do pielegnacji mogą mieć formułę pasty lub żelu, część z nich ma dodatki smakowe – np kurczaka, co powoduje, że są łatwiej akceptowane przez zwierzęta. Czynność powtarzamy codziennie, by weszła w nawyk obu stronom.

Jeżeli tą fazę mamy za sobą, kolejny punkt nauki higieny jamy ustnej to stosowanie nakładek na palec (najlepiej bawełnianych lub z delikatną gumową końcówką). I znowu - na nakładkę aplikujemy pastę/ żel (które są już znane) i powtarzamy masaż dziąseł z użyciem nakładki i pasty.Wyższy stopień wtajemniczenia wymaga użycia specjalnej dwugłowej szczoteczki do zębów (jej konstrukcja pozwala na czyszczenie obu powierzchni zębowych). Bardzo ważne jest to, żeby taką szczoteczkę najpierw zwilżyć wodą i nałożyć pastę, a dopiero potem próbować wykonywać delikatne ruchy po zębach. Zaczynamy zawsze od powierzchni policzkowych (zewnętrznych) a dopiero potem staramy się przy lekko otwartej jamie ustnej czyścić powierzchnie wewnętrzne. Psy i koty zawsze próbują w pierwszym odruchu się bronić, nagryźć szczoteczkę lub przeszkadzać językiem. Pamiętajmy, żeby wszystkie czynności wykonywać cierpliwie i nie poddawać się po pierwszej nieudanej próbie i nie robić nic na siłę, bo bardzo łatwo jest zwierzę zrazić lub sprawić ból (dziąsła są delikatne).

 

Dla najbardziej zaawansowanych używamy specjalnych elektrycznych szczoteczek (też dwugłowych), pracujących bardzo cicho i najdokładniej usuwających płytkę nazębną.

Codzienne czyszczenie zębów przez ok 1 min pozwala uzyskać naprawdę spektakularne efekty.Czyszczenie zębów eliminuje płytkę nazębną, natomiast nie usunie już istniejącego kamienia nazębnego. Kamień nazębny usuwamy mechanicznie – ultradźwiękami, potem polerujemy powierzchnie zębowe, zlecamy leczenie ew stanów zapalnych, a potem jako profilaktykę wdrażamy szczotkowanie zębów.

 

NASI PARTNERZY
STOWARZYSZENIE BOKSERY NICZYJE VET STEM CELL ROYAL CANIN IDEXX
GODZINY OTWARCIA

PON - PT: 9:00 - 20:00

SOBOTA: 9:00 - 14:00

Alfavet Przychodnia Weterynaryjna
ul. Kotuli 92
35-122 Rzeszów